Levandule je bylina, která je známá svou fialovou barvou, vůní a vzhledem. Nejvíce se pěstuje ve Francouzské oblasti Provence, najdeme ji ale po celém světě a i v České republice. Roste v keřích, které dorůstají výšky až 80 cm. Může se pěstovat venku na záhonku i doma v květináči.

Levandule

Levandule má léčivé účinky, zklidňuje, podporuje trávení a pomáhá při poruchách spánku. Proti stresu je výborný levandulový olej, který se nakape na spánky nebo zápěstí. Relaxační koupel s levandulí tělo také příjemně zklidní a zbaví ho stresu. Na nespavost je výborná levandulová vůně, která navodí spánek a podpoří jeho kvalitu. Výborný je polštářek se sušenou levandulí. Při potížích s trávením pomůže levandulový čaj nebo koření. Díky dezinfekčním účinkům je vhodná taky při zranění, které skvěle očistí a pomůže zhojit ránu. Polštářky naplněné levandulí, které se nahřejí výborně uleví od bolesti zad, při menstruačních bolestech nebo křečích.

V gastronomii se levandule používá jako koření. Dokonce se z této rostliny vyrábí levandulový sirup. Kvalitní přírodní levandulové sirupy uleví při žaludečních potížích a kolikách. Navíc uklidní tělo a mysl a určitě vám zachutná.

Levandulový sirup

Z levandulového sirupu se dá vyrobit výborná levandulová limonáda, které skvěle osvěží v letních dnech. A jak ji připravit? Do vychlazené vody nalijeme levandulový sirup podle chuti, přidáme limetkovou šťávu, třtinový cukr a nadrcený led. Aby džbán vypadal hezky, můžete do něj přidat ještě sušenou levanduli a plátky limetky. Limonádu podávejte studenou. Na obměnu můžete použít kromě limetek i ostružiny nebo maliny. Pokud chcete mít limonádu perlivou, místo obyčejné vody přidejte perlivou. Limonádou jistě zazáříte na každé grilovací party, oslavě nebo nečekané návštěvě. Navíc vám pomůže strávit jídlo, které si na grilovačce dáte. Dobrou chuť!