Jezdíte rádi s dětmi na výlety? Co třeba nechat auto doma a vyrazit čas od času na cesty vlakem. Určitě byste si měli takový výlet čas od času dopřát. Už z toho důvodu, že děti jsou tak zvyklé na automobil jako na jediný dopravní prostředek, že často jedou poprvé vlakem až dospělosti. Měli byste proto podporovat samostatnost dětí.

Často se lze setkat s argumentem, že cestování vlakem je drahé. To rozhodně je. Je drahé, úroveň vlaků je různá. Někde se setkáme s komfortními klimatizovanými vozy, někde zase se starými špinavými soupravami. Nicméně úroveň v tomto ohledu se neustále zvyšuje.
Co se týče jízdného, je možné využívat různé typy slev, jako jsou například tyto:
1.      Sleva In 25%, 50%, 100%
2.      Kilometrická banka
3.      Skupinová jízdenka
4.      Zpáteční jízdenka
5.      Celodenní jízdenka
6.      Skupinová víkendová jízdenka
 

U posledních dvou se zastavíme a trochu blíže si je rozebereme

 
Celodenní jízdenka
Pokud rádi jezdíte na výlety a cestování vlakem pro Vás představuje to nejzábavnější cestování, určitě využijte nabídky celodenní jízdenky. Za cestování můžete výrazně ušetřit. Máte na výběr dvě možnosti.
·         Regionální– pokud cestujete na území svého kraje, stačí Vám regionální jízdenka. Ceny má každý region jiný.
·         Síťová– pokud projíždíte více regiony, vyplatí se Vám už síťová celorepubliková jízdenka, její cena je 579 Kč
 
Skupinová víkendová jízdenka
Na podobném principu jako celodenní jízdenka (regionální, síťová) funguje i skupinová víkendová jízdenka. Ve skupině mohou jet maximálně dva dospělí a tři děti (případně jeden dospělý a čtyři děti). Je to ideální právě pro víkendové rodinné výlety. Pozor, je třeba myslet na to, že děti od 10 let se potřebují prokázat nějakým průkazem. Pokud dítě žádný nemá (třeba pas), na pokladně Českých drah Vám takový za 50 Kč vystaví. Potřebujete k tomu jen fotografii dítěte.