Záložní zdroj elektrické energie se může hodit na mnoha místech. Elektrocentrály dnes nejsou jen obrovské a těžké, ale existuje celá řada nejrůznějších typů.

Elektrocentrála jako záložní zdroj elektrické energie – Jakou vybrat?

Na místech, kde postrádáme elektrickou přípojku, se nám zcela jistě bude hodit elektrocentrála. Na našem trhu najdeme nepřeberné množství nejrůznějších typů, od velkých záložních zdrojů, které dokážou pokrýt celý dům, až po malé elektrocentrály, které se hodí například na dovolené. Jak vybrat ideální záložní zdroj elektrické energie? Vybírejte podle výkonnosti, hlučnosti i váhy.

pexels-photo-218445

Najděte jí uplatnění

Při výběru elektrocentrály je důležité především to, kde ji budete využívat, jak často a co všechno by pak měla utáhnout. Pokud potřebujete jen občasný záložní zdroj energie na svou chatu nebo zahrádku a občas budete potřebovat napájet sekačku, malou ledničku, notebook nebo televizi na pár hodin, bude se vám nejvíce hodit menší a tišší benzínová nebo plynová elektrocentrála. Malá elektrocentrála má výhodu v tom, že je snadno přenosná a většinou má i tichý chod, ale je nutné počítat s tím, že jde o generátor, který je určen na příjem elektřiny po kratší dobu. Menší elektrocentrály se skvěle hodí i na dovolené, pokud vyrážíte pod stan do kempu nebo vyrážíte na cestu ve svém karavanu.

pexels-photo-4599337

Větší elektrocentrály jsou pak zpravidla výkonnější, bývají naftové a počítejte s tím, že s nimi není snadná manipulace a obvykle zůstávají na jednom místě. Jeden takový záložní zdroj může totiž vážit až desítky kilogramů, můžete se však spolehnout na to, že bez problémů utáhne i celý rodinný dům v případě, že dojde na náhlý výpadek elektriky.

A co doplňky?

Elektrocentrála má svůj spalovací motor a ta potřebuje palivo, dobrou zprávou je, že benzín, naftu a dnes už i plyn seženeme na každé benzínové pumpě, navíc většina elektrocentrál moc paliva nespaluje, samozřejmě podle toho, jak je vytížená. Nejekologičtější a také nejvíce ekonomicky výhodné jsou pak plynové elektrocentrály, které ale patří mezi ty nejméně výkonné. Na chatu či do karavanu to ale stačí.

Na stavbách nebo v rodinných domech ale potřebujeme silnější záložní zdroj, ten může být mobilní nebo stacionární. Pro snadnější manipulaci je pak vhodné pořídit podvozek s kolečky, protože s některými druhy skutečně nelze téměř hnout.