Návštěva českých hradů a zámků byla v minulosti pro mnohé z nás noční můrou. Všichni si jistě vzpomínáme na semknutou skupinu malých, i velkých návštěvníků, kteří se tísnili v malých vydýchaných pokojích, poslouchajících monotónní a nezúčastněný výklad průvodce. Z celé prohlídky jsme si odnesli při nejlepší vůli pouze vzpomínku na výzdobu stropů a na zátylek člověka stojícího před námi, Do toho křičící, či plačící děti, jež průvodce neustále napomínal.
rytíři na koních

Doba pokročila, a tak i s ní se snaží památkové objekty přilákat co nejvíce turistů, kterým nabízejí kromě klasických prohlídek interiérů, i další zajímavé doplňkové trasy. Vybrat si tedy může každý, s ohledem na stáří svých ratolestí, ale i na svoji kapsu, protože s nastupující sezónou většina státních památek zdražila vstupy až o několik desítek korun.
středověká místnost

Nicméně se snaží toto zdražení vykompenzovat právě zmiňovanými doplňkovými  programy,

 Zahrnujícími například zpřístupnění svých pod zemí a hladomoren, kde s úspěchem instalují výstavy strašidel, nebo pohádkových postav. Na mnoha zámcích také najdete vystavené kostýmy a rekvizity z pohádek, které se na těchto objektech natáčely.

Vaše děti určitě zaujme možnost projít si zámek s edukačními omalovánkami, které jsou dnes dostání přímo v pokladních. Během prohlídky potom do knihy zaznamenávají svoje postřehy a plní dané úkoly.

Ani nejmenší děti nejsou ošizeny. V tomto směru má řada objektu ve svých areálech minizoo, se zvířaty, která se v minulosti nejběžněji chovala a jsou zde i jiné atrakce, jako jízda na koních, kejklířská, nebo šermířská vystoupení, a třeba i svezení na loďce po zámeckém rybníku.

Stačí jen předem zvážit věk, fyzické a psychické možnosti vašich potomků a můžete vyrazit! Hodit se vám při tom může i online objednávkový systém, který vám zaručí, že se na vybranou akci můžete těšit bez obav, zda budou ještě volné vstupenky.