Již od roku 1929 uděluje americká Akademie filmového umění věd nejprestižnější cenu ve filmovém průmyslu. Cena akademie, jinak také zvaná Oscar, se bude již po sedmnácté udělovat v Los Angels
v neděli 4. března 2018. Celý galavečer nebude moderovat nikdo jiný, než známý americký moderátor Jimmy Kimmel.
oscarový film
Do kategorie Nejlepší film, která je jistě kategorií nejzajímavější, je letos zařazeno celkem 9 snímků. Za zmínku stojí Tvář vody už jen proto, že nasbírala celkově 13 nominací a režie se ujal Guillermo del Toro (Faunův labyrint, Hellboy), který si také ve spolupráci s Vanessou Taylor napsal scénář. Dále pak válečné drama Dunkerk, které bylo velmi dobře přijato jak mezi diváky, tak kritiky a natočil jej režisér Christopher Nolan (Temný rytíř, Počátek). Oba jmenovaní jsou za své snímky nominováni i v kategorii Nejlepší režie.
Horkým kandidátem na zisk ocenění je také americké komediální drama Lady Bird, natočené režisérkou Gretou Gerwing, jež se stejně jako kolegové del Toro a Nolan ujala i scénáře. A správně, i ona je nominována na cenu za nejlepší režii.
Další nominované celovečerní filmy v kategorii Nejlepší film:

  • Uteč
  • Call me by your name
  • Nejtemnější hodina
  • Tři billboardy kousek za Ebbingem
  • Nit z přízraků
  • Akta Pentagon: Skrytá válka


Česká stopa na Oscarech
Prestižní ocenění získali v různých kategoriích i čeští zástupci. Jmenujme například režiséra českého původu Miloše Formana za americký film Amadeus a Přelet nad kukaččím hnízdem získal cenu za režii. Za zmínku také jistě stojí ocenění za nejlepší cizojazyčný film. To získali Jan Svěrák (Kolja) a Jiří Menzel (Ostře sledované vlaky).
 Hollywoodský nápis
Slavnostní předávání cenJména vítězů v letošním 90. ročníku udělování cen se brzy dozvíme. Pokud jste opravdovými filmovými fanoušky a také rádi ponocujete, můžete slavnostní předávání Cen akademie sledovat živě na internetu nebo se doporučuje naladit německou stanici Pro7.
Předchozí ročníky vysílala Česká televize pouze ze záznamu na programu ČT Art, nejinak tomu bude pravděpodobně i letos.