Historie estetické medicíny už samozřejmě sahá dále do historie, a to konkrétně do 8 .století př. n. l. do středověké Indie. Byla tady provedena operace nosu a uší. Využívala se také ve starém Římě, kdy Římané vzhlíželi k dokonalosti těla a pokoušeli se jej všemi možnými způsoby upravit. V období renesance se plastické chirurgii věnovali lazebníci a holiči.
chirurgické nástroje
Jak už bylo řečeno, první oficiální výkon plastické chirurgie byl proveden v Americe. Za zakladatele je považován Holanďan Harold Gilles, který pečoval za první světové války o vojáky, kteří měli poraněný obličej. V roce 1946 provedl první operaci, kdy přeoperoval ženu na muže. Za druhé světové války v oboru pokračoval jeho bratranec Archibald McIndoe. Ten se zabýval léčbou popálenin plastickou chirurgií u vojáků.
lékař při práci
V Československu se oborem zabýval František Burian. V roce 1948 vznikl ústav plastické chirurgie v Brně. V roce 1949 v Bratislavě.
Plastická chirurgie je nástavbovým oborem medicíny, který se zabývá úpravou funkce a tvarů především viditelných částí těla. Věnuje se nápravným operacím po úrazech, popáleninách a také z estetického důvodu.
Estetické operace jsou prováděny na prsou, kdy se prsa zvětšují za pomoci implantátů. Prsní implantáty nevadí v těhotenství a nemají vliv na kojení, používají se kulaté a anatomické tvary implantátů. Po operaci musí žena nosit 4 týdny neustále elastickou podprsenku. Dále řeší zmenšení prsou a jejich modelaci.
Liposukce je další metodou plastické chirurgie. Jde o odsátí tuku. Je to velmi závažný zákrok, který razantně ovlivní celkovou hmotnost jedince. Postava se díky ní dá vyformovat a zlepšit vzhled některých partií. Zákrok by se měl absolvovat po nasazení redukční diety. Při nesprávném životním stylu a přejídání se tuk do problematických partií vrátí. Předpokladem liposukce je dostatečná pružnost kůže, předchází se tak nerovnosti a nadbytku kůže po výkonu.
Dalšími zákroky jsou plastika nosu, plastika břicha, facelift-lifting obličeje, a mnoho dalších výkonů, které nabízejí kliniky estetické medicíny podle specializace svých lékařů.