Každé větší město má své historické centrum. Většinou je to náměstí, na kterém stojí kašna a historické domy kolem něj, někdy dokonce část dávných hradeb, případně kostel nebo věž. Některá města, a není jich málo, mají na náměstí domy s podloubím.

Podloubí je vlastně takový chodník pod střechou, je to prostor mezi řadou domů a ulicí, kdy procházíme skrytí pod prvním patrem domu, které je prodloužené a stojí na pilířích a sloupech. Původně, ale v některým případech i dnes, sloužil tento prostor k vystavování a prodeji zboží, které se prodávalo v obchůdku v přízemí a vy jste nemuseli vcházet dovnitř. Byly to takové kryté trhy.

podloubí

V mnoha podloubích stále najdete řadu malých obchůdků, krámků, které nabízí vlastní rukodělné výrobky, např. výrobu svíček, prodej léčivých čajů a bylinek, zlatnictví a hodinářství, ale také jsou to malé obchody jako papírnictví nebo galanterie, kde je sortiment přizpůsoben velikosti, lépe řečeno maličkosti, krámku. V papírnictví proto očekávejme velký výběr potřeb pro oslavy narozenin a velikonoční či vánoční výzdobu, ale nechoďte tam pro palety kancelářských papírů nebo šanony.

podloubí

Také galanterie bude nabízet velký výběr vln a přízí pro tvoření nebo kovovou galanterii, ale nekoupíte tam metry látek na záclony, potahy a ložní prádlo. Tyto obchůdky prodávají drobnější sortiment, ale zato dávají do prodeje vlastní srdce. Často si můžeme dát na podloubí kvalitní zmrzlinu nebo pravé čokoládové pralinky a co na podloubí určitě nebude chybět, to bude kavárnička, kde si můžete posedět venku, přímo v podloubí a sledovat život, který se odehrává na náměstí. Nejznámější podloubí najdete v Telči, Svitavách, Pelhřimově, ale hezká a opravená jsou i v menším městem jako je moravský Nový Jičín nebo Příbor. Pokud podloubí ve vašem městě nemáte, jistě stojí za to, se do těchto měst vydat na výlet.