Už asi jen babičky dnešních babiček by mohly zavzpomínat, že kdysi v jejich kuchyni kralovala kredenc. Majestátní, malovaná, jednoduše krásná. Je škoda že postupem času byla kredenc z kuchyně vytlačena obyčejnými skříňkami, protože to byl velice praktický kus nábytku, který byl precizně proveden mistrem řemesla, a často ho dostávala nevěsta jako věno. Čím krásněji vyzdobený nábytek, tím bohatší nevěsta. A tak jako kroje se liší výšivkami, tak i malba skříní měla svoje krajové motivy.

kredenc

Kredenc má spodní část s dvířky a nad ní prosklená část s poličkami. Mezi těmito dvěma částmi byly šuplíky na příbory. Do kredence se dávalo všechno kuchyňské nádobí. Dolů za dvířkami se schovávaly obyčejné talíře, v šuplících byly příbory, naběračky a vařečky, no a v prosklené části pochopitelně to nejhezčí, čím se chtěla domácnost pochlubit. Malované hrnečky, křehký porcelán, nebo čistě jen dekorační předměty.

Koupili jste si starší vesnický domek? I když ho třeba budete celý restaurovat a znovu vybavovat nábytkem, zvažte možnost udržet ho v retro stylu. Kredenc by v takové kuchyni neměla chybět. Ale kredenc nemusí být součástí kuchyně. Budete mít jídelnu? Právě tam se kredenc přece hodí, když se v ní ukrývá kuchyňské nádobí. Kredence dnes můžete koupit nové, sériově vyráběné, ale věřte, že ručně malovaná kredenc, s vůní dřeva se té sériové nikdy nevyrovná. Dekorativní motivy, individuální výběr barvy, to vše dá tomuto kousku nábytku originalitu.

kredenc

Máte nějaké krásné památeční talíře, hrníčky, vázičky apod? Vystavte je v kredenci přímo v obýváku, vaše návštěvy zaručeně ohromíte. A nespokojte se jen s ručně malovanou kredencí. Vybavte si celý dům ručně malovaným nábytkem. Skříně, truhly, postele, knihovny, stoly, stolky, to vše a mnohé další nabízí svet.pokladu.cz. Máte možnost si nechat vyrobit a namalovat nábytek přesně dle vašich představ.