Spotřeba vody stále roste. Samozřejmě největší vliv na tom má zvyšující se počet obyvatel na Zemi. Využíváme ale optimální množství, jaké skutečně potřebujeme? A proč lidé vodou plýtvají?
kapka vody.jpg

Obchod s vodou jako byznys
Prodeje balené vody každým rokem rostou, ať už se jedná o ty nejlevnější, kde jeden litr stojí několik málo korun, nebo o skutečné sběratelské kousky. Stále více společností se specializuje na distribuci speciálních vod. V mnoha obchodech proto můžete vidět na první pohled exkluzivní lahve, které upoutají svým tvarem a původem. Lákají na vodu z ledovce, na čistou vodu z hlubin oceánů a také z tichomořských ostrovů. Je ale taková voda skutečně z těchto míst? Společnosti přece nebudou jezdit na severní pól, aby nechali roztát části ledovce pro svůj zisk, který může dosáhnout i několika tisíc korun za litr!
praní v řece.jpg

Užitková voda se nepoužívá tam, kde by měla
Praní, žehlení, mytí nádobí, průmysl, zemědělství. Není nic lehčího než pohnout vodovodním kohoutkem, abyste si napustili umyvadlo vodou pro mytí nádobí. Na tyto činnosti by měla být použita takzvaná užitková voda, která není vhodná pro vaření ani k pití, ale naprosto postačí k domácím pracím a pro výrobu v zemědělství a průmyslu.
Negativní čísla o nedostatku vody jsou šokující!
Za rok zemře 1 milión lidí na choroby spojené s vodou. 850 miliónů obyvatel stále nemá přístup k pitné vodě, a přitom člověk bez vody vydrží maximálně týden. V moderním světě lidé pijí vodu automaticky, aby dodrželi pitný režim, mnozí jsou zvyklí na vypití 4 i více litrů tekutin za den. Čistá voda je prostě základ , o tom není pochyb.
odpadky ve vodě.jpg
Světem oběhla zpráva o tom, jak Kapské Město v Jihoafrické republice bude brzy bez vody. Typické záběry se znečištěnou vodou pochází z indického města Váránasí na břehu Gangy. Proti tomu Česká republika se každé léto doslova chlubí, že je bazénovým národem – každý třetí rodinný dům disponuje vlastním bazénem…