Historie holašovického Stonehenge není nijak vzdálená.
Kolem roku 2000 pan Václav Jílek vykopal první balvan při sečení trávy na návsi, kde mu léta překážel. Tím odstartoval své shánění dalších kamenů k realizaci stavby. Všechny pocházejí z okruhu 15 kilometrů od Holašovic.
Musely být takzvaně živé. To znamená, umějí kumulovat energii vycházející ze Země.
irsko národní park.jpg
Bylo nutné jich nalézt 26.
Pro stavbu byl zvolený útvar zvaný kromlech, tedy okrouhlé seskupení jednotlivých menhirů s jedním kamenem uprostřed.
Holašovický kruh měří v průměru třicet metrů a síla kamenů působí ve vzájemné synergii. Ke stavbě patří i opodál stojící samostatný megalit vážící devatenáct tun. Místní ho nazvali Skála.
Skála a kruh jsou spojeny energetickou vazbou.
Při vstupu do kruhu je citlivý člověk zbaven bolestí, cítí příval tepla a brnění v různých částech těla.
Aby energie skutečně působila, musí být uvnitř kruhu sám.
U opodál stojícího kamenného obra z člověka padá únava a stres a místo je vhodné k utřídění vlastních myšlenek.
Místo bylo otevřeno v srpnu 2008.
Stavba podle slov psychotronika Pavla Kozáka vyčistila geopatogenní zóny v okolí více než jednoho kilometru. Proto byl výborný nápad holešovických nadšenců, kteří svou ves zatraktivnili.
Už ji navštívilo několik tisíc lidí a každý víkend se tu sjíždí kolem dvou set návštěvníků a nejsou jen z Čech. Pan Jílek ji ale nevyužívá. Chodí sem hlavně lidé z okolí.
Že jde o místo se zesílenou energií, dokazuje i to, že v prolukách mezi kameny v zimě roztával sníh, i když v okolí zůstal ležet. Sníh tu vydrží jedině v době, kdy teplota klesne pod tři stupně pod nulou.
Ještě bychom našli jednu stavbu, které se říká Strakonický Stonehenge. Vytvořil ji strakonický rodák ing. Pavel Pavel, který je známý tím, že vymyslel způsob, jakým mohly být sochy na Velikonoční ostrov umístěny. Rozpohyboval je pomocí lan.
slunce za kamenem.jpg
Na nábřeží řeky Otavy nechal vybudovat model Stonehenge z betonu ve stejných rozměrech. Tedy jedné z jeho bran, tak zvaného trilitu.
Kvádry mu sloužily při experimentech, při kterých chtěl zjistit, jak byly zvedány a usazovány obří kamenné překlady na vrcholy pilířů.
Stavbu najdete, pokud se vydáte po naučné stezce Podskalí.
A do třetice- jde o vísku Těšovice, nedaleko Kolovče. Pole a cesta jsou lemovány kameny různých tvarů, které jsou sestavené do obrazců. Vytvořili je tři muži, co říkají, že chtěli zpestřit své okolí. Začali svážet kameny a sestavovat. Například ten, co vypadá jako Stonehenge, je prý z jedné strany bránou do pekla a z druhé do nebe.
Jestli kromě procházky krásnou přírodou rádi fotíte, připravte se na to, že budete mít spoustu pěkných fotek.