1.    Cena

Ceny nemovitostí neustále stoupají, proto si troufáme říct, že na ně mnoho lidí má stále větší a větší problém dosáhnout. Ale co když plánuji rodinu či společné bydlení s partnerem a stále se mi nedaří sehnat dostatek peněz?
Naštěstí dnes již existují i jiné možnosti, než si schovávat úspory do prasátka. Na trhu se pohybuje nespočet hypotečních nabídek, občas ale může být velký problém nějakou získat, neboť banky mívají mnoho detailních podmínek a znemožňují tak nákup takové základní potřeby, jako je vlastní bydlení.
Naštěstí jsou i takové společnosti a banky, které nabízejí hypotéku, jejichž celkové podmínky dávají smysl a řadí se mezi ně jen ty nejnezbytnější. Není nic snazšího, nežvyužít jejich férové nabídky.
měna česká koruna.jpg

2.    Lokalita

Je třeba pečlivě zvážit, v jaké lokalitě bychom to vlastně chtěli žít, jaké se v okolí nachází podniky, školy, jestli je možné v konkrétní budově (jedná-li se o byt) chovat zvířata, případně jestli se v okolních budovách či bytech nachází malé děti či hluční sousedé (není snad nic více nepříjemného, než se budit uprostřed noci kvůli hlučným sousedům).
skandinávská chata.jpg

3.    Počet spolubydlících – obytná plocha

To se asi zdá jako naprostá samozřejmost. Nejde tu však jen o počet místností, ale také o celkovou plochu bytu. Není příliš příjemné, když si pětičlenná rodina šlape navzájem na paty v důsledku nedostatku prostoru. Naopak pro pár není potřeba zbytečně velká rozloha, za kterou byste zaplatili navíc, ačkoliv by zůstala nevyužita.

4.    Stav nemovitosti

Především nezapomeňte nechat si nemovitost prohlédnout odborníkem! Není nic hezkého po uzavření smlouvy zjistit neopravitelné (nebo jen velmi těžko opravitelné) problémy.
velký obraz.jpg

5.    Dispozice nemovitosti

Ačkoliv jsme mluvili o tom, že metry čtvereční mohou být jedním ze zásadních kritérií při výběru, je také nutné zvážit tvar bytu a počet místností.
Někteří majitelé pozemku se snaží na omezený prostor natěsnat co možná nejvíce bytů, čímž pádem pak tvary bytů mohou být například jako nudle, ačkoliv jejich plocha v metrech čtverečních není zrovna nejhorší. Přesto však takový tvar zpravidla neposkytuje dostatek prostoru k žití. Mezi další kritéria by mělo patřit i to, na jakých světových stranách se nachází okna, jak jsou velká a kolik jich je.