Dnes žijeme ve světě prudce se rozvíjejících technologií. Prakticky denně se na trh dostává nový vynález, který by nám měl především usnadnit život. Zvláště starší lidé však přemýšlí, zda jsou tyto zázraky opravdu tak skvělé, jak nám jejich výrobci tvrdí.

 

Mnohdy se totiž zdá, že jsou ve skutečnosti složitější a navíc nefungují ani zdaleka tak dobře, jako způsoby, které jsme používali až dosud. To je také jeden z důvodů, proč se k nim většinou staví poněkud přezíravě. Mají ale pravdu?

 

robotický vysavač

 

Zde záleží především na dané situaci. Asi nikdo nebude zpochybňovat, že automatická pračka ušetří čas, a při úsporném režimu i peníze. O našich rukou, pro které nejsou prací prostředky zrovna ideální, ani nemluvě. Proto jsou také široce přijímány prakticky všemi.

 

Ovšem sušička je něco úplně jiného. Jistě, opět nám šetří čas, neboť s výjimkou velmi horkého letního dne bude prádlo tímto způsobem sušší mnohem rychleji. Navíc nebudeme muset věšet každý kousek zvlášť, nýbrž tam vyprané prádlo prostě hodíme.

 

chytré hodinky

 

Na druhou stranu je však faktem, že se jedná o podstatně dražší variantu. Navíc, pokud srovnáme kvalitu, pak prádlo sušené klasicky na slunci má mnohem lepší texturu. Slunce je navíc tak šetrnější, takže se tkanina tolik nepoškodí a vydrží déle.

 

Příkladem může být také myčka nádobí, kterou dnes najdeme i v mnoha našich domácnostech. Jistě, ušetří nám práci, ovšem její účinnost závisí na tom, kolik nádobí vlastně máme. U velké rodiny, kde se denně vaří a kde se stravuje více lidí najednou, je to rozhodně dobrý nápad. Ovšem pokud člověk žije sám a má vždy jen pár kousků, pak je pro něj mnohem levnější a také rychlejší umýt je v ruce.

 

Je tedy jasné, že vždy záleží na konkrétní situaci. Proto bychom se měli snažit vždy posoudit, zda je skutečně dobrý nápad pořídit si domů nový technologický zázrak. Mohli bychom totiž pak zjistit, že jej ve skutečnosti vůbec nepotřebujeme.