Nic nereprezentuje domácnosti jako obývací pokoj. Je to místo, kde lidé odpočívají a také přijímají návštěvy. Samotné zařízení by nemělo být zanedbané, ošoupané ani příliš zastaralé. Naopak by z pokoje měla dýchat příjemná atmosféra doladěná těmi nejmenšími prvky, mezi které osvětlení bezesporu patří.
obývací pokoj - osvětlení
Osvětlení v obývacím pokoji by ale nemělo plnit pouze estetickou funkci, ale také funkci praktickou a celou místnost prosvětlit. Nikdo přece nechce vysedávat v šeré, ponuré místnosti, která kazí dobrou náladu.
Už dávno neplatí, že jediným osvětlením obývacího pokoje je centrální lustr. Mnohem výhodnější je zvolit několik svítidel rozestavěných po místnosti, aby se množství světla mohlo variabilně přizpůsobovat konkrétní situaci. Návštěva či jiné společenské situace si zaslouží světla více, pro relaxaci a sledování světla je zase lepší tlumené světlo.
Jedna hlavní svítilna se stále zachovala, ale s tím rozdílem, že je doplněna dalšími světelnými zdroji dle rozměrů místnosti. V místnostech s vyšším stropem jsou vhodná závěsná svítidla, která zajistí osvětlení celé místnosti. V rozlehlé místnosti lze přidat nástěnná světla či například stojací lampu, naopak v menší místnosti postačí centrální světlo a stolní lampička. Tyto druhotné zdroje světla zajistí intimnější atmosféru pro chvíle pohody a relaxace.
stropní lustr
Je spousta možností, ze kterých si vybere každý. Jednotlivé druhy světel spolu vzorově i designově ladí, takže spolu vytvoří příjemný celek. Na výběr jsou LED světla a zářivky. LED světla jsou o poznání úspornější a hodí se tedy všude tam, kde se dlouhodobě svítí.
Světlo v obývacím pokoji by nemělo být příliš intenzivní. Vzhledem k tomu, že místnost neslouží k práci, ale k relaxaci, je vhodné použít takový odstín světla, který navodí příjemnou a přátelskou atmosféru. Tím je světlo s nádechem žluté barvy označované jako „teplá bílá“.